Technologia

Technika na najwyższym poziomie

Spartherm inwestuje ciągle w nowe technologie i nowe maszyny, aby móc pracować optymalnie w sensie ekonomicznym. Do najnowszych maszyn produkcyjnych należy m.in. lakiernia gruntująca strumieniowo, która została zbudowana w ciągu pól roku we własnej hali.

Instalacja wzbogacająca powierzchnie o dużej długości transportu wymaga ponad 1200 m2 miejsca. Nośność tych jednostek transportujących wynosi 250 kg. W pierwszej stacji całej instalacji korpusy, drzwiczki itd. są poddawane działaniu strumieni; nie jest to natryskiwanie piaskowe przy użyciu sprężonego powietrza, a "obrzucanie" malutkimi kulkami ze stali.

Proces ten powoduje znaczny hałas, jednak w kontekście ekologii i energetyki jest to to lepsza alternatywa, ponieważ wystarczy tutaj niższe ciśnienie powietrza i powstaje drobniejszy pył. Korpus jest ostrzeliwany małymi kulkami ze stali z osiemnastu różnych kątów przy pomocy małych turbin i powstających przy tym siły przyspieszenia i odśrodkowej.

Po zakończeniu tego etapu części są automatycznie transportowane do komory zanurzeniowej. W zamkniętej komorze maksymalnie dwa korpusy są zaopatrywane w ekologiczną ochronę antykorozyjną w zbiorniku zanurzeniowym - o głębokości 2 m w cyklu sześciu minut. Po pokonaniu odcinka 10 m przeznaczonego na spadnięcie kropli części przechodzą do 18-metrowego kanału osuszającego, w którym panuje stała temperatura 80° C. Na pokonanie tego odcinka transport potrzebuje kolejnych trzech minut.

Następnie część przechodzi do zamkniętej kabiny natryskowej, gdzie następuje ręczne natryskiwanie do czterech różnych powierzchni, które są później widoczne po zamontowaniu kominka. Stamtąd części przechodzą jeszcze raz do kanału osuszającego o długości trzynastu metrów i następnie po 45 minutach opuszczają instalację wzbogacania powierzchni do wypalania.

Interesujące dla nas było też to, że nakłady ekologiczne w komorach strumieniowych i dodatkowo na dopalanie mieszanki gazowo-powietrznej z komór osuszających pochłaniają 40 procent kosztów inwestycji. Spartherm osiągnął wydajność 380 jednostek na dzień w dwóch zmianach i tym samym jest przygotowany na nadchodzącą przyszłość.

W Polsce zainwestowano w maszynę do zwojów taśm. Także tutaj należało zbudować nową halę, ponieważ istniejące 11 000 m2 powierzchni produkcyjnej okazały się być niewystarczające (1500 m2). W tej hali znajduje się maszyna do zwojów taśm o długości 28 m i szerokości 2,5 m. Zwoje to rolki z blachą stalową, które są rozwijane i prostowane na odcinku ze 100 walcami. Zwoje ważą pomiędzy 9 a 11 ton i zawierają ok. 220 m blachy stalowej o grubości 3 mm.

Urządzenie pracuje z prędkością 60 m na minutę. Magazyn surowego materiału zawiera zawsze ok. 400 ton stali. Cała hala posiada suwnicę, aby dostarczać materiał do maszyn i magazynu. Na końcu tego odcinka znajduje się sterowana komputerowo wykrawarka, która układa w warstwę wycięte blachy o długości 3 m i szerokości 1,5 m. Stamtąd zaopatrywane są sterowane komputerowo wykrawarki laserowe Trumpf.

Urządzenia te są zaopatrywane w programy ze stanowiska kierowniczego i pracują w pełni automatycznie wykonując procesy zaopatrzenia obróbki i układania. Te trzy maszyny pracują 24 godziny na dobę 340 dni w roku i mogą być także kontrolowane i sterowane z całego świata dzięki łączu do przesyłu danych. Obecnie wykonuje się tam ponad 1.000 różnych programów cięcia, ponieważ w produktach Spartherm występują wyłącznie części wycinane laserowo.