W przypadku komina długość ma znaczenie

 

II etap budowy kominka - wywiad z ekspertem firmy Spartherm

 

- Uff... Na szczęście zgłosiłem się do pana wcześniej i zdążyłem jeszcze przed wylaniem fundamentów zamontować rurę doprowadzającą powietrze do kominka z zewnątrz domu. Pierwszy etap budowy kominka mam za sobą. Co dalej?
- Teraz czeka pana budowa komina. Ma on za zadanie wyciągnąć wszystkie spaliny, które wyprodukuje pana wkład kominkowy i wyprowadzić je na zewnątrz domu.

 

- Z jakiego materiału powinien być komin?
- Z ceramiki. I lepiej dla komina, a także dla pana, żeby był systemowy, a nie murowany.

 

- A co to znaczy komin systemowy?
- To taki komin, który składa się z gotowych części. Z bloków ceramicznych. Taki komin jest gładszy, a co za tym idzie mniej się brudzi i rzadziej zatyka. Z kolei murowany komin jest szorstki, a przez to zostają na nim spaliny i szybciej się zatyka.

 

- Czyli Mikołaj też by się bardziej ucieszył z komina systemowego, bo przynajmniej się tak nie pobrudzi?
- Dokładnie (śmiech). Poza tym trzeba zadbać o tak zwaną wyczystkę, czyli szczelne drzwiczki do komina, przez które będziemy wyciągać zbierającą się sadzę.

 

- Z tego, co widzę na dachach, to komin powinien być prostokątny albo kwadratowy, tak?
- Ale tylko z zewnątrz.

 

- Jak to?
 - Kominy zazwyczaj są obudowane betonowym blokiem w kształcie kwadratu albo prostokąta. Ale w środku komin powinien być okrągły.


- Dlaczego?
- Dym leci ruchem wirowym, mniej więcej tak jak zbudowana jest sprężyna. Przez to w okrągłym kominie jest mu po prostu łatwiej się poruszać. Dzięki temu spaliny nie wylecą nam do pomieszczenia po otworzeniu drzwiczek od kominka.

 

- A jaki powinien być przekrój komina?
- Przekrój komina powinien współgrać z wkładem kominkowym. Przede wszystkim komin nie może być mniejszy niż wylot dla spalin z wkładu kominkowego.

 

- A jak połączyć wkład kominkowy z kominem?
- Przy pomocy rury. To bardzo ciekawa rzecz. Zamieńmy się trochę rolami. Tym razem to ja chciałbym zadać panu pytanie.

 

- Okej.
- Na jakiej wysokości najlepiej wprowadzić rurę z wkładu kominkowego do komina?

 

- Ja zrobiłbym to jak najniżej. Tak, żeby tej rury nie było za bardzo widać w moim mieszkaniu.
- A ja zrobiłbym to jak najwyżej. Nawet przy samym suficie. Dlaczego? Bo taka rura to też ciepło i warto ją wykorzystać do ogrzania naszego domu. A żeby dobrze to wszystko wyglądało, to można ją odpowiednio obudować albo kupić taką w ozdobnej wersji. Najlepiej, żeby ta rura była ustawiona pod kątem 45 stopni od dołu do góry. Wtedy spaliny swobodniej przedostaną się z wkładu do komina.

 

- Czy komin może stać na każdej powierzchni?
- Nie. Pod kominem nie powinno się na przykład robić izolacji. Materiały do tego przeznaczone nie mają dużej wytrzymałości i duży komin mógłby nam osiąść.

 

- Na koniec pytanie nieco z przymrużeniem oka. Sporo jest dyskusji o tym, czy długość ma znaczenie. Jak to jest w przypadku komina?
- W przypadku komina długość ma znaczenie (śmiech). Dobry komin ma minimum pięć metrów. Przy mniejszym spaliny mogą nam wlecieć do pomieszczenia.

 


Planujesz budowę kominka?
Napisz lub zadzwoń. Pomożemy.
e-mail: pomoc@spartherm.pl
tel. +48 95 7 63 97 00