Wkład kominkowy i obudowa kominka

III etap budowy kominka - wywiad z ekspertem firmy Spartherm
 

- Mam już rurę doprowadzającą powietrze do kominka z zewnątrz domu, mam już komin. W końcu nadszedł dla mnie chyba najprzyjemniejszy moment, czyli wybór samego wkładu kominkowego i obudowy.
- Na początku muszę zadać panu podstawowe pytanie: jaka jest powierzchnia pomieszczenia, w którym będzie montowany kominek?

 

- Około 70 metrów kwadratowych.
- W takim razie proponuję panu wkład kominkowy o mocy grzewczej siedmiu kilowatów. Kilowaty określają to, jak mocno będzie grzał wkład. Przyjmuje się, że moc grzewcza powinna wynosić optymalnie jeden kilowat na dziesięć metrów kwadratowych powierzchni.

 

- Mnie się najbardziej podobają wkłady podobne do nowoczesnych telewizorów. O szybie panoramicznej.
- Ale te wkłady mają najczęściej większą moc, w granicach 11 kilowatów i więcej. A do pana pomieszczenia najlepszy jest ten o mocy siedmiu kilowatów.

 

- Dlaczego?
- Jest kilka powodów. Przede wszystkim mocniejszy wkład promieniuje w niedużych pomieszczeniach zbyt dużą mocą ciepła i czułby się pan niekomfortowo w takim pomieszczeniu. Byłoby w nim po prostu za ciepło. A gdyby z kolei palił pan mniejszą ilością drewna niż zalecana w danym wkładzie, to ogień nie wyglądałby tak efektownie. Do tego wkład o większej mocy jest droższy, nie ma potrzeby płacić za niewykorzystaną moc.

 

- A gdybym się uparł i mimo wszystko chciał ten większy wkład?
- Ależ oczywiście mógłby pan go kupić. Przykładowo w Niemczech jest konieczność odbioru kominka przez kominiarza i najprawdopodobniej nie dostałby pan zgody na użytkowanie za dużego wkładu w za małym pomieszczeniu, ale w Polsce nie ma takiej konieczności.

 

- A co by pani zrobiła na moim miejscu?
- Ja zakupiłabym wkład o mniejszej mocy i o co prawda mniejszej szybie, ale kompromisu szukałabym w obudowie kominka, której fasada miałaby modny, panoramiczny styl.

 

- Namówiła mnie pani na takie rozwiązanie. A dlaczego warto wziąć wkład kominkowy akurat firmy Spartherm?
- Nasze wkłady są przede wszystkim bardzo bezpieczne. Temperatura spalin nie zagraża konstrukcji komina. Opracowana technologia pozwala długo cieszyć się wizją ognia i odczuwaniem ciepła przy wykorzystaniu małej ilości drewna. Dzięki temu nasze wkłady pozwalają oszczędzać pieniądze i czas, bo z drewna spalonego we wkładzie kominkowym firmy Spartherm uzyskamy o wiele więcej ciepła niż w innych wkładach, a szyby dłużej pozostaną czystsze niż w innych przypadkach. Nasze produkty przeznaczone są pod rynki całego świata, więc spełniają wszystkie możliwe normy. Są zrobione z najwyżej klasy materiałów. Klamki, ramki, prowadnice – generalnie są bezawaryjne. Poza tym już na pierwszy rzut oka widać dopracowanie naszych wkładów w każdym szczególe. Gros polskich producentów wzoruje się właśnie na jakości Sparthermu.

 

- No i teraz trzeba ten wkład kominkowy jakoś ładnie obudować.
- Zgadza się. W naszej ofercie mamy najwyższej jakości materiały, które dają nieograniczone możliwości co do wyglądu obudowy. Wszystko zależy tylko od pana wyobraźni...


Planujesz budowę kominka?
Napisz lub zadzwoń. Pomożemy.
e-mail: pomoc@spartherm.pl
tel. +48 95 7 63 97 00